2024-06-13

7 Niespodziewanych miejsc gdzie gromadzą się zarazki

Gotowy na bombę prawdy? Nawet jeśli ciężko pracujesz, aby utrzymać swój dom w czystości i wolnym od bakterii i wirusów wywołujących choroby, prawdopodobnie brakuje niektórych ważnych obszarów. (Tak, nawet jeśli pilnie zabijasz zarazki na powierzchniach wrażliwych na dotyk, takich jak komputery, telefony, liczniki, klamki i dźwignie kranów).

Nie martw się: nie sugerujemy, że musisz uderzać w każdy przedmiot lub ryzykować zachorowaniem – po prostu mówimy, że radzimy sobie z tymi gorącymi punktami za pomocą niewielkiej ilości mydła i wody lub wysokiej jakości środka dezynfekującego,  zapewni, że naprawdę przyniesiesz swoją antybakteryjną grę typu A.

Gotowy do pracy? Oto niektóre z najczęściej pomijanych artykułów gospodarstwa domowego wraz ze wskazówkami, jak pozbyć się jak największej liczby zarazków.

Włączniki światła

Prawdopodobnie już wiesz, że zarazki są obecne na twoich klamkach, kranach i uchwytach urządzeń. Ale czy kiedykolwiek pomyślałeś, że Twoje włączniki światła są na nie tak samo podatne? Ty – i wszyscy inni, z którymi dzielisz swój dom – dotykasz tych miejsc kilka razy dziennie, co oznacza, że ​​będziesz chciał je regularnie czyścić i uderzać środkiem dezynfekującym .

Po prostu użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć kurz i brud, uważając, aby żadna ciecz nie dostała się za przełącznik. Następnie użyj chusteczki dezynfekującej lub wacika zwilżonego 70% alkoholem izopropylowym i przetrzyj wszystkie strony przełącznika i płytki tylnej. (Ponownie uważaj, aby żadna ciecz nie dostała się do środka). Pozostawić do wyschnięcia.

kuchenka mikrofalowa

Jeśli tak, uchwyt i touchpad Twojej kuchenki mikrofalowej są również jednymi z najbardziej zarodkowych miejsc, na których lądują Twoje ręce w ciągu dnia. Według jednego z badań 48 procent klamek drzwi do kuchenek mikrofalowych zawierało wystarczająco dużo bakterii, aby można je było uznać za wysokie ryzyko przenoszenia chorób.

Aby wyczyścić ten często używany gadżet , najpierw zetrzyj tłuszcz lub brud z uchwytu i touchpada wodą z mydłem, a następnie wypłucz i wysusz. Aby usunąć bakterie i zarazki wirusów, użyj sprayu dezynfekującego, a następnie wytrzyj do czysta po czasie wskazanym na wskazówkach na opakowaniu.

Sprzęt do ćwiczeń

Ćwiczenia są świetne dla ogólnego stanu zdrowia, ale sam sprzęt często zawiera wiele zarazków wywołujących choroby. W jednym z badań naukowcy odkryli rinowirusy (infekcję powodującą przeziębienie) na 63 procentach sprzętu w testowanych przez siebie centrach fitness. Ale nie musisz wychodzić z domu, aby napotkać brudny sprzęt fitness. Przedmioty w domowych siłowniach – ciężarki, maty do jogi i maszyny rowerowe – nie są wolne od potu, zapachów, kurzu i brudu.

Aby wszystko było błyszczące, weź ze sobą do domu dobrą etykietę na siłowni: Wyrób sobie nawyk spryskiwania wszystkich używanych maszyn wielofunkcyjnym środkiem czyszczącym po każdym użyciu. Inny sprzęt osobisty, taki jak maty do jogi, może wytrzymać około tygodnia między wytarciem.

Wystarczy wymieszać kilka kropli łagodnego płynu do mycia naczyń i dwie filiżanki ciepłej wody w butelce ze sprejem, a następnie spryskać nim matę i wytrzeć powierzchnię miękką szmatką. Na koniec spłucz matę wilgotną szmatką i połóż matę płasko lub zawieś na drążku prysznicowym, aby całkowicie wyschła, a następnie zwiń ją ponownie.

Portfel

Zawartość Twojego portfela – zwłaszcza pieniądze papierowe i karty kredytowe – jest obsługiwana przez wiele osób przez cały dzień. W rzeczywistości, jedno badanie wykazało, że testowane rachunki o wartości 1 USD roiły się od setek mikroorganizmów, w tym drobnoustrojów jamy ustnej i DNA zwierząt domowych i wirusów. Inne badanie ujawniło coś jeszcze bardziej niepokojącego w przypadku pieniędzy papierowych: patogeny, takie jak E. coli, salmonella i gronkowiec złocisty . Nie wspominając o tym, że zarazki mogą czaić się w zasłonach wokół numerów kart kredytowych, mówi Forte.

Chociaż niewiele możesz zrobić z papierem, możesz polegać na kartach kredytowych, aby zminimalizować zarazki w portfelu. Aby szybko wyczyścić plastik , wytrzyj każdy z nich alkoholem lub chusteczką dezynfekującą. Następnie pozwól im wyschnąć na powietrzu przed włożeniem ich z powrotem do portfela.

Odkurzacz

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Arizony przez eksperta od zarazków,  50 procent testowanych szczotek próżniowych zawierało pleśń i bakterie, w tym E. coli. Co więcej,  brudna próżnia może przenosić zarazki z jednej powierzchni na drugą, zanieczyszczając, a nie czyszcząc.

Aby upewnić się, że odkurzacz jest czysty i działa wydajnie , opróżnij kanister po każdym jednym lub dwóch użyciach, a worki należy wymieniać, gdy są w 2/3 lub 3/4 pełne. Będziesz także chciał dokładnie wypłukać wszelkie zmywalne filtry co najmniej co kilka miesięcy, w zależności od zastosowania (szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia). Nie zapomnij o główkach szczoteczki: usuń włosy i nitki, a następnie wyczyść ciepłą wodą, masując włosie, aby usunąć osadzony kurz i zanieczyszczenia. Przed wymianą lub użyciem pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Łóżko

Ci spać z 1,5 mln roztocza każdej nocy. (To niepokojące, prawda?) W rzeczywistości 10-uncjowa poduszka podwoi swoją wagę w ciągu trzech lat, dzięki nagromadzeniu wspomnianych roztoczy i martwych komórek skóry. Uważaj, aby co tydzień prać prześcieradła i poszewki, przykrywać materace i poduszki wkładkami i regularnie odkurzać materac – mówi Forte. Plus: włóż poduszki do pralki dwa do czterech razy w roku . Jeśli mają zabawny zapach nawet po dobrym praniu, czas je wymienić.

Zasłona prysznicowa

Chociaż niektóre przedmioty w Twojej łazience – takie jak toaleta – będą prawdopodobnie regularnie czyszczone, są pewne rzeczy, które mogą zostać przeoczone. Weźmy na przykład zasłonę prysznicową. W jednym z badań naukowcy odkryli, że zasłona prysznicowa była najbardziej zarazkowym elementem w całej łazience i zawierała ponad 60 razy więcej drobnoustrojów niż deski sedesowe.

Dobra wiadomość: nie musisz wyrzucać zasłony prysznicowej, nawet jeśli jest poplamiona pleśnią. Firanki plastikowe lub winylowe należy prać w delikatnym lub krótkim cyklu z użyciem detergentu. Dodaj dwa do trzech ręczników kąpielowych, aby zwiększyć intensywność czyszczenia, a następnie powiesić do wyschnięcia lub włożyć do suszarki na małym ogniu lub wysuszyć na powietrzu na jedną do dwóch minut, aby usunąć nadmiar wilgoci przed ponownym zawieszeniem. (Uważaj jednak – mogą się stopić, więc nie odchodź i nie miej ich na oku). W przypadku zasłon materiałowych należy przestrzegać wszelkich instrukcji dotyczących pielęgnacji podanych na metce, mówi Forte.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.