2024-09-09

Dlaczego łzawią mi oczy? Przyczyny łzawienia

dlaczego-lzawia-mi-oczy-przyczyny-lzawienia

Styl życia ludzi na przestrzeni lat bardzo się zmienił. Jednocześnie zmienia się środowisko, w którym żyjemy i pracujemy. Wszystkie te aspekty mogą przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych np. alergii oraz objawów zdrowotnych wynikających ze stylu życia. Łzawienie oczu, w zależności od nasilenia i towarzyszących mu objawów może być normalne i fizjologiczne, a może być też objawem chorób oczu lub dróg łzowych i wymagać konsultacji lekarskiej. Łzawienia oczu nie należy mylić z płaczem, kiedy to łzy wyciekają z oczu na skutek emocji, stresu lub poruszenia.

Łzawienie oczu – norma czy patologia?

Część pacjentów zgłasza się po poradę do lekarza pochopnie, inni latami nie zauważają patologii łzawienia i bagatelizują ten objaw. Łzawienie może mieć charakter przewlekły – kiedy łzy wyciekają z oczu ciągle, wielokrotnie w ciągu dnia, lub napadowy, kiedy łzawienie pojawia się przy okazji konkretnych sytuacji. Łzawienie może mieć charakter odruchu bezwarunkowego, część osób potrafi świadomie je wywołać.

Przyczyny łzawienia oczu

Przyczyn łzawienia jest wiele. Poniżej wymieniono najczęstsze:

· mechaniczne zanieczyszczenia w oku – bywa, że do oka dostanie się niewielkie, nawet niewyczuwalne, ciało obce. Zwykle jest to włosek, fragmenty roślin, pył, piasek czy opiłki. Naturalną reakcją organizmu jest zaczerwienienie i łzawienie oka. Organizm chce wypłukać oko, oczyścić powierzchnię gałki ocznej.

· wysuszenie i praca z monitorem – długotrwała, niehigieniczna praca z monitorem ekranowym sprzyja wysuszenia powierzchni rogówki i łzawienia.

· zły skład łez – choroby oczu i kanałów łzowych mogą przyczynić się do zmian w składzie łez. Brak substancji odpowiedzialnych za napięcie powierzchniowe sprawia, że łzy gorzej „trzymają się oka” i wypływają.

· nieprawidłowa higiena – zła higiena oczu i brzegów powiek może doprowadzić do podrażnienia oczu i łzawienia, a nawet rozwoju chorób takich jak zapalenie oka, czerwone oko lub infekcja bakteryjna i pasożytnicza.

Żeby oczy nie łzawiły

Dbaj o higienę i dobre nawyki podczas pracy z komputerem. Regularnie rób przerwy i ćwicz oczy. Używaj soczewek okularowych z filtrem, który podnosi komfort pracy i sprawia, że oczy nie wysuszają się. Jeśli pracujesz w pomieszczeniu z klimatyzacją ogranicz jej używanie i rozważ zakup kropli. Dbaj o to, by zminimalizować ryzyko dostania się ciała obcego do oka, jeśli nosisz soczewki (np. miesięczne czy tygodniowe) nie przekraczaj czasu ich noszenia oraz dbaj o ich higienę i nawilżenie płynem.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.