2024-04-26

Jak objawia się zaćma?

jak-objawia-sie-zacma

Zaćma oznacza zmętnienie soczewki występującej w oku. Pojawia się na skutek zaburzeń przemiany materii soczewki oraz zaniknięcia jej przejrzystości. Na skutek tej choroby niektórzy na stałe tracą wzrok i jest to zjawisko, którego nie można odwrócić. Co musisz wiedzieć o zaćmie, aby jej zapobiegać?

Zaćma – charakterystyka

Zmaganie się z zaćmą ma wiele przyczyn. Jedne z nich są ściśle związane z występującymi bądź przeszłymi urazami, a z kolei inne są powiązane ze stosowaniem określonych preparatów. Mimo wszystko w dzisiejszych czasach najczęściej można spotkać się z zaćmą starczą, która jak sama nazwa wskazuje dotyczy przede wszystkim osób w podeszłym wieku. Jednakże, chorują na nią również ludzie zmagający się z krótkowzrocznością oraz cukrzycą. Czasem się ją nabywa, ale oprócz tego można się z nią urodzić. To właśnie ona odpowiada za stopniową utratę wzroku, a okuliści mają pełne ręce roboty, gdyż jest ona najczęściej operowaną chorobą, kiedy wziąć pod uwagę dolegliwości oczu.

Zaćma starsza

Zaćma starsza dzieli się na kilka rodzajów, a mianowicie korową, podtorebkową czaszowatą oraz jądrową. Zaćma korowa odpowiada za to, że poza brakiem dobrego widzenia można zmagać się dodatkowo z widzeniem podwójnym. Drugi rodzaj dotyka torebki soczewki znajdującej się z tyłu i na jej rozwinięcie potrzeba czasu. Skutkuje ona rozszczepieniem światła oraz sprawia, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Ostatni rodzaj, czyli jądrowa dotyczy jądra soczewki, a na jej skutki uboczne należy poczekać dosyć długo, skutkuje ona krótkowzrocznością.

Warto zdawać sobie sprawę, że osoby zmagające się z zaćmą nie musza sięgać po okulary, gdyż ich noszenie nie przyniesie żadnych rezultatów. Aby odzyskać dobry wzrok należy, więc poddać się operacji korygującej.

Jak rozpoznać zaćmę starczą?

Przyjmuje się, że średnia wieku pacjentów zmagających się z zaćmą wynosi 50 lat. Choroba może dotyczyć jednego bądź obu oczu i nie zawsze jest ona na jednakowym poziomie. Objawia się ona zaburzeniami widzenia, dzięki czemu obraz staje się niewyraźny oraz rozmyty, a w dalszej kolejności nie widzi się już nic. Razem z biegiem czasu człowiek widzi coraz gorzej oraz gorzej, co jest jednoznacznym objawem omawianej choroby. Dodatkowo, odcień źrenicy się zmienia, nie jest ona już dłużej czarna, ale przypomina raczej odcień jasnej szarości. Choroba może jednak zostać szybko wykryta i używa się do tego celu lampy szczelinowej. Przed badaniem pacjent musi zażyć specjalny środek, dzięki któremu źrenica rozszerza się.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.