2024-06-13

Jakie rośliny warto wybrać do oranżerii w polskim klimacie?

Jakie rośliny warto wybrać do oranżerii w polskim klimacie

Współcześnie polscy ogrodnicy lub po prostu pasjonaci sadownictwa mają bardzo dużo różnych problemów z tym, aby wybrać odpowiednie rośliny. Wszystko z uwagi na to, że klimat się ociepla i czasami po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć temperatury, a także wilgotności powietrza.

Oranżerie – które rośliny warto wykorzystać?

Oczywiście bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na to, że w ostatnich latach bardzo popularne stały się projekty, które przewidują stosowanie w domach ogrodów zimowych. Mam tu na szczęście dostęp bardzo wielu różnych ciekawych projektów, a najważniejsze jest to, że w ten sposób możemy sobie zaplanować perfekcyjne miejsce na przykład, jeżeli chodzi o zimowy wypoczynek. Wiadomo przecież, że wszystkie osoby, które kochają roślinność, będą tęskniły za okresem letnim, gdy jest ciepło i gdzie mamy dostęp do naszej ubóstwianej zieleni w lasach albo w ogrodach. Wcale jednak gdy nadchodzi zima, nie musi to od razu oznaczać tego, że musimy siedzieć zamknięci w domu przed telewizorem.

Warto, więc zainwestować w oranżerie no i oczywiście wtedy musimy się zastanowić nad tym, jakie wymagania będą tutaj miały rośliny. Kluczowym czynnikiem będzie jednak tutaj bardzo szczegółowa ocena warunków nasłonecznienia. Musimy wiedzieć, jakie nasłonecznienie będzie w takim zimowym ogrodzie, bo jak wiadomo, dostęp do światła jest kluczowy dla wszystkich roślin. Dobrze jest się zdecydować na takie zlokalizowanie oranżerii, aby była dostępna od strony południowej. Wówczas wtedy będzie gwarantowane optymalne naświetlenie. Poza tym powinno tu panować co najmniej pokojowa temperatura. Bardzo dobrze będą w takich warunkach rosły figowce takie na przykład jak fikus pnący albo lirolistny. Dobrze też będą sprawdzały się oleandry, szeflery lub krotony.

Czy są rośliny bardziej odporne na zimno?

Oczywiście z różnych powodów nie zawsze będziemy mogli jako użytkownicy ogrodu zimowego zagwarantować w takiej przestrzeni wyższą temperaturę. Nie musimy się jednak przejmować, bo również oranżerie mogą posiadać wiele interesujących roślin. Jeżeli więc w ogrodzie zimowym temperatura będzie trochę niższa, aniżeli w mieszkaniu, a więc może to być na przykład nawet 10°C, to wtedy najlepiej jest do chłodnej, ale jasnej oranżerii wybrać kaktusy, ale także niektóre cytrusy jak, chociażby drzewko cytrynowe. Poza tym w takiej lokalizacji, gdzie światła jest trochę mniej i jest zimniej, doskonale sobie poradzą także bluszcze oraz kliwia. Naturalnie zawsze też w takiej sytuacji, gdy będziemy mieli jakiekolwiek dylematy, to powinniśmy skonsultować się z doświadczonymi doradcami klienta, którzy na pewno dopasują nam takie rośliny.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.