Jak dbać o domowe tekstylia?
Domowe tekstylia nadają wnętrzu charakteru, ale jednocześnie wymagają odpowiedniego traktowania. W omawianej sytuacji można nie tylko cieszyć się pięknym wyglądem, ale dochodzi do tego również miękkość i komfort w trakcie używania.
Dywaniki łazienkowe, zasłony i inne tekstylia – co z nimi robić, żeby zawsze wyglądały świeżo?
Zasłony mają nie tylko funkcjonalne zastosowanie, ale przede wszystkim stanowią doskonały dodatek do wnętrza, dzięki którym można cieszyć się atrakcyjnym i spójnym wyglądem. Wymagają jednak odpowiedniego traktowani – tylko w takiej sytuacji można cieszyć się nimi przez długie lata. W pierwszej kolejności należy je prać średnio co 4 do 6 miesięcy. W omawianej sytuacji można je odświeżyć i jednocześnie pozbyć się kurzu, a także wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które się na nich znajdują. Warto pamiętać o zastosowaniu się do podstawowych zasad omówionych przez producenta, czyli temperaturze prania, stopniu wirowania oraz temperaturze żelazka w trakcie prasowania. Po odświeżeniu prezentują się najlepiej, pachną bardzo atrakcyjnie i jednocześnie zapewniają idealny dodatek do każdego pokoju. Tak samo należy dbać o firany, gdyż zapewniają nie tylko estetyczny wygląd, ale również poczucie komfortu. Chodzi o to, że żaden sąsiad nie podgląda co się dzieje w domu, czy mieszkaniu. To komfort, o który warto dbać. Regularne pranie i wieszanie w oknie od razu po zakończonym cyklu to podstawa. Dostępne są również żelazka parowe, które idealnie nadają się do dbania o wygląd firan. Wystarczy przejechać parą w bliskiej odległości od firany, a wszystkie zagniecenia rozprostowują się i okno znowu prezentuje się nienagannie.
Ręczniki to kolejny bardzo ważny element w domowym zaciszu. Wykorzystuje się je kilkanaście razy dziennie, dlatego wymagają szczególnej uwagi ze strony domowników. W pierwsze kolejności należy upewnić się, że po wysuszeniu ciała, układa się je na grzejnikach, albo wynosi na balkon, czy podwórka, a nie leżą wilgotne w rogu łazienki. W omawianej sytuacji można spodziewać się rozwoju pleśni i bakterii, a także brzydkiego zapachu, który utrudnia cieszenie się z prysznica, czy relaksującej kąpieli. To pierwsza i podstawowa zasada, oprócz tego raz na miesiąc do cyklu prania ręczników należy dodać ocet, dzięki któremu można pozbyć się niekorzystnego zapachu i jednocześnie uzyskać idealną miękkość materiału. Dywaniki łazienkowe są tak samo ważne i zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo po wyjściu spod prysznica, czy wanny. Poślizgnięcie się na mokrych kafelkach może przyczynić się do poważnych wypadków, dlatego o dywaniki łazienkowe trzeba dbać z należytą starannością. Można je prać, jednak w trakcie czyszczenia należy koniecznie zrezygnować z wysokich temperatur, gdyż mogą przyczynić się do odklejenia maty antypoślizgowej. Zabrania się dodawania octu do prania oraz wybielaczy. Niska temperatura i łagodny środek piorący pozwolą zachować dywaniki łazienkowe w nienagannym stanie.