Wiosenne prace w ogrodzie
Wiosna to czas gruntownych porządków nie tylko w naszych domach i życiu, ale przede wszystkim sięgamy po sekatory, łopaty i grabie i zaczynamy porządkować ogródki czy działki. Po sezonie zimowym jest przecież tyle do zrobienia!
Jak rozpocząć wiosenne porządki?
Wiosna to pracowita pora roku, kiedy wysiewamy nasiona, przycinamy pędy, intensywnie sadzimy i nawozimy. Ważne jest także zrobienie porządku po zimie, czyli pograbienie wszystkich liści, trzeba usunąć zaschnięte łodygi bylin oraz liście, żeby w ich miejscu pojawiły się nowe pędy. Ziemia w ogródku musi zostać przekopana, a chwasty usunięte. Należy pamiętać o intensywnym podlewaniu i spulchnianiu, szczególnie wokół drzew i krzewów.
W dalszej kolejności należy pozbyć się zimowych okryć — takie czynności powinny nastąpić, dopiero kiedy poranne i mocne przymrozki całkowicie się zakończą.
Jeśli na działce czy w ogrodzie stoi domek przeznaczony do przyjmowania gości albo przechowywania narzędzi, trzeba sprawdzić, w jakiej jest kondycji. Na szczególną uwagę zasługuje dach, drzwi oraz okna. Jeśli, któraś z wymienionych części jest zniszczona, warto kupić nowy domek. W tym celu należy wpisać w wyszukiwarce internetowej potrzebne hasło, a następnie rejon w Polsce, w której mieszkamy. Na przykład „domki drewniane mazowieckie”. Nowy budynek nada charakteru, przyciągnie wzrok i sprawi, że porządki wiosenne w tym roku będą wyjątkowo przyjemne.
Kolejne prace w ogrodzie
Przycinanie roślin stanowi kolejną ważną czynność. W drzewkach owocowych wycina się kilka/kilkanaście pędów, żeby do środka korony bez problemu dochodziło światło oraz powietrze. Zagęszczone pędy również trzeba obciąć. Krzewy ozdobne muszą uzyskać odpowiedni kształt.
Następną czynnością jest zadbanie o trawniki, czyli trzeba wygrabić filc, suchą, żółtą trawę oraz liście. Często wykonuje się aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Należy także uzupełnić ubytki, wysiewać nasiona na spulchnioną ziemię i intensywnie podlewać.
Wiosna to także czas pierwszego nawożenia (najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe, w których występuje sporo azbestu). W ferworze pracy nie można zapomnieć o wysiewaniu nasion warzyw i kwiatów.