2024-07-25

Jakie krople na zmęczone oczy?

Jeśli z oczami wszystko w porządku, nie wymagają od nas wiele. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku, kiedy oczy pracują zbyt ciężko. Zbyt długa praca z komputerem, brak odpowiedniej ochrony oraz snu wpływają na nie negatywnie. Czy krople do oczu to wystarczające rozwiązanie?

Łzy dla oczu

W sezonie zimowym śluzówka wysusza się, co wiąże się z tym, że oczy stają się podrażnione, pieką, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach wywołują nieprzyjemny ból. Sytuacja ta występuje również w przypadku zbyt długiego oraz intensywnego wytężania wzroku, między innymi w trakcie pracy z komputerem czy czytania książki. W przypadku koncentrowania uwagi nie mrugamy tak często jak powinniśmy, w związku z tym oczy nadmiernie przesuszają się. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności nawilżyć spojówki, a później udać się na spoczynek. Krople stosowane w omawianej sytuacji funkcjonują również po nazwą sztucznych łez. Ich zadanie polega na nawilżeniu spojówek, łagodzeniu podrażnień, a także sprawiają one, że ból i pieczenie są mniej dokuczliwe.

Warto mieć na uwadze, że zmęczone oczy nie powinny zostać potraktowane kroplami przeznaczonymi na usunięcie zaczerwienienia. Jest to związane z tym, że w ich składzie występują środki przeciwbólowe oraz środki odpowiadające za obkurczanie naczynek krwionośnych. W związku z tym człowiek nie leczy problemu, ale jedynie likwiduje jego skutki uboczne.

Co robić, żeby ból nie był tak dotkliwy?

Jeśli pracujesz z komputerem, daj sobie odpocząć od pracy. Warto w tym czasie wykonywać ćwiczenia relaksujące oczy. Należy patrzeć raz bliżej, a następnie dalej na punkt widniejący na ścianie czy za oknem. Konieczne jest ruszanie gałkami w różne strony, przybliżanie i oddalanie przedmiotów, głębokie oddechy. Te nieskomplikowane ćwiczenia nie trwają długo, a przynoszą znaczną poprawę wzroku. Warto także ustawić ekran komputera w odpowiedniej odległości i całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. Nałóg ten jest w stanie wywołać wiele chorób oraz schorzeń związanych ze wzrokiem.

W jaki sposób należy aplikować krople do oczu?

Zanim wkropi się preparat do oczu należy umyć ręce. Warto mieć na uwadze, że do worka spojówkowego należy umieścić jedną kroplę, gdyż taka ilość jest wystarczająca. Krople po otwarciu należy umieścić w lodówce. Nie można ich używać przez dłuższy czas niż miesiąc (czasem nawet krócej). Koniecznie zapoznaj się z ulotką. W trakcie aplikacji dozownik nie może dotykać ani oka, ani brzegów powieki – to kolejna bardzo ważna informacja.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.